خانه ای برای ماندن(قسمت اول)

اول اینو بگم که هرچند این خونه دو اشکوبه اما فقط یه واحده که یه سرایداری داره. یه دونه هم پارکینگ داره. سرایداری شامل یک اتاق با یه آشپزخونه و سرویسه. اما بخش اصلی ساختمون میه پذیرایی و یه اتاق خواب و آشپزخونه و سرویس توی همکف داره و یه پذیرایی و سه اتاق خواب و سرویس دیگه توی طبقه اول داره. برای دسترسی به طبقه اول یه پله گرد در وسط طراحی شده که هنوز کار اجرایی اون که قراره با چوب کار بشه تموم نشده.

اما  براتون از نمای شمالی شروع میکنم. نمای شمالی با مصالح سنگ، آجر و سفال کار شده. در قسمت ورودی و میانه ساختمون سه قوس روی هم اجرا شده که در هکمف به دلیل از قوس دسته سبدی که همون نمونه ای از قوس های بیضی به شمار میره استفاده  کردم.

در طبقه اول که بصورت یه ایوان دراومده از قوس دایره و در ردیف سوم از قوس ترکیبی استفاده کردم تا نمایی زیبا داشته باشه.  

مرحله اجرای قالب قوس اول

استقرار قالب قوس اول در سر در ورودی

اجرای قوس اول با بلوک های سنگی

استقرار و اجرای قوس دوم

قالب قوس تاج ساختمان

استقرار قوس تاج ساختمان

نخستین مرحله از اجرای تاج ساختمان

همونطور که توی تصاویر مشاهده کردید قوس ها با سنگ تراورتن اجرا شدن و بدنه بنا با ترکیب سنگ و آجر نما سازی شده. هدف از انتخاب سنگ این بود که اولاً بن در اقلیمی سرد قرار داره و دوم اینکه خواستیم تا لبه های نما که آسیب پذیرتر هستند با سنگ مقاومت بیشتری داشته باشند.

در بدنه اطراف قوس ها آجر چینی به دو شکل گل انداز و چیدمان آجر لوزی کار شده و اطراف پنجره ها نیز از چیدمان ساده آجری اما با سنگ های بریده شده به ابعاد آجر استفاده کردیم.

اجرای چیدمان های متفاوت در بدنه بنا

در بخش فوقانی نما و به اصطلاح معماری سنتی در رخبام از تزیینات دندانه ای استفاده کردیم. و پس از اجرای تزیینات دندانه ای از آجرهای بریده شده قوس دار بهره بردیم تا کمی در رخبام پیش آمدگی ایجاد کنیم.

اجرای تزیینات دندانه ای در رخبام

اجرای تزیینات با آجرهای قوس دار بر روی تزیینات دندانه ای در رخبام

و این هم اجرای آجرهای قوس دار بر روی قوس ترکیبی از بخش های پیچده کار

با به اتمام رسیدن نمای اصلی نوبت به اجرای حفاظ آجری رسیده بود که می بایست در لبه تراس اجرا می کردیم و به هیچ عنوان قصد نداشتیم از مواد یا مصالح دیگری غیر از آجر استفاده کنیم.

اجرای حفاظ آجری در لبه تراس

 

مرحله اتمام اجرای حفاظ آجری در لبه تراس

 

حالا مونده تزیینات سفالی که قراره در دو بخش سر در ورودی نصب بشه. تزیینات ردیف پایین که همون دو بیت شعری بود که در ابتدا توضیح دادم. اما تزیینات بخش فوقانی بخشی از یکی از مینیاتورهای استاد فرشچیانه که بزودی تصاویر اونها رو هم براتون منتشر میکنم.

درهمین زمان که مشغول اجرای نمای شمالی بودیم از اجرای نمای جنوبی و تزیینات داخلی هم غافل نبوده و همزمان اونها رو هم پیش می بردیم. که میتونید تصاویر اونو در قسمت دوم گزارش ببینید.

/ 3 نظر / 823 بازدید
مراد

فقط میگم دست مریزاد داداش

محمد حسن

بسیار عالی ممنون از شما