نويسندگان
لینک دوستان
لینک دوستان
{/#*RaYka*#/}

این هفته به همراه دوستان برای پیاده روی در باتلاق های کویری به جنوب سمنان سفر کردیم. برای رسیدن به این باتلاق که قبلاً نیز به آنجا سفر کرده بودم (گزارش دشت کویر) از روستای رکن آباد در جنوب سمنان عبور کرده و خود را به معدن گوگرد رساندیم. با عبور از معدن گوگرد از جاده موجود در گوشه جنوب شرقی معدن ادامه مسیر داده تا حدود 15 کیلومتر پایین تر به رودخانه شوراب رسیدیم. کمی جلوتر باتلاق در مقابل ما نمایان گردید. در ادامه گزارش برای مشاهده تصاویر با ما همراه باشید.


شوراب های کویری بسیار زیبا و دیدنی هستند. در طول سالیان دراز مسیر آب بصورت مارپیچ شکاف های عمیقی در دل کویر ایجاد کرده که در تصاویر هوایی به خوبی قابل ردیابی هستند. برای رسیدن به باتلاق مورد نظر از شوراب عبور کردیم. متاسفانه شوراب امسال به زیبایی سال های گذشته نبود و سفیدی نمک های اطراف آن به دلیل بارش کم و وزش باد و گرد و غبار به تیرگی گراییده بود.

عبور از شوراب

شوراب

از شوراب گه گذشتیم و با عبور از زمین های پفی باتلاق در برابر دیدگانمان نمایان شد. در اینجا به سمت غرب تغییر مسیر داده تا در حاشیه باتلاق خودمان را به قسمت غربی باتلاق نزدیک کنیم. زیرا قصد داشتیم از عریض ترین قسمت باتلاق به سمت جنوب پیاده روی کنیم. حاشیه باتلاق دارای مناظری بسیار زیباست. که در تصاویر زیر مشاهده خواهید کرد.

 

باتلاق

 

حاشیه باتلاق

جاده ای شبیه سنگفرش اما طبیعی

پس از کمی گشت و گذار و صرف صبحانه در سکوتی غیر قابل وصف با ترک خودرو که حدود 65 کیلومتر از سمنان طی مسیر کرده بود به سمت باتلاق روانه شدیم. عرض باتلاق در قسمتی که قصد عبور از آن را داشتیم حدود 4/5 کیلومتر است که دارای بافت های بسیار متقاوتی است. تنوع بافت در کویر بیشمار است. به گونه ای که شما در مسیری کوتاه چندین نوع متفاوت از آن را خواهید دید. من در ادامه چند نمونه از آنها را به تصویر کشیده ام.


در میانه راه باید از جزیره ای کوچک عبور می کردیم که در تصویر ماهواره ای به راحتی قابل دیدن است. این جزیر به دلیل ارتفاع کمی  که دارد بصورت خشک باقی مانده است و پس از طی حدود 1 کیلومتر در باتلاق استراحتگاهی بین راهی به شمار می رود. 

ساحل جزیره

 با عبور از باتلاق و کمی استراحت دوباره به سمت خودرو به راه افتادیم. واقعاً برای عبور از باتلاق به انرژی زیادی نیاز داشتیم. زیرا گمان می کردیم که پا بر رئی صابون می گذاریم و هر لحظه امکان سر خوردن وجود داشت. 

  در اولین تصویر ماهواره ای زیر مسیر سمنان به معدن گوگرد نشان داده شده است که از آنجا به دو شاخه غربی برای کوه سرخ و شاخه جنوبی برای باتلاق نشان داده شده است. در تصویر دوم همان تصویر اما از معدن گوگرد نشان داده شده است. تصویر سوم شوراب و مسیر عبور از باتلاق را نشان داده شده است. و در نهایت تصویر چهارم تنها مسیر عبور از باتلاق را نشان داده است. رنگ قرمز مسیر عبور با خودرو و رنگ آبی نشان دهنده عبور پیاده از باتلاق است.

 

 

به امید آنکه فرصتی فراهم آید تا شما نیز از زیبایی های طبیعت کویر بهرمند شوید و به امید سفری دیگر.

بدرود

[ شنبه ٢٠ دی ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ ] [ علی اکبر مرادان ]
درباره وبلاگ

سفر یعنی زندگی. سفر نویسی یعنی دادن زندگی به دیگران درود بر روان شاد همه سفرنامه نویسان. به یاد شب های تاریک و بی مهتاب کویر در آن زمان که آلفونس گابریل بر آن قدم می نهاد. می نویسم هر چند با دانشی ناچیز و ادبیاتی نه چندان صحیح. به امید آن روز که تمام نقاط استانم را دیده باشم. چون آرزوی دیدن تمام ایران آرزویی است دست نایافتی. تماس با من: 09122314578 aliakbarmoradan@yahoo.com
موضوعات وب
امکانات وب

تماس با ما