نويسندگان
لینک دوستان
لینک دوستان
{/#*RaYka*#/}

امروز میخام براتون از خونه ای بگم که دیدنش خالی از لطف نیست. همون خونه که مدتی منو به خودش مشغول کرده بود. این خونه واسه پدر و مادری ساخته شده که عمری برای بچه هاشون زحمت کشیدن. از همه ی خوشی های خودشون گذشتن واسه ی اونا. اما اون پدر و مادر این خونه رو نپذیرفتن و حاضر به زندگی توی اون نشدن و خواستن اواخر عمرشونم توی همون خونه ای که بچه هارو بزرگ کردن زندگی کنن. آخه میگن این خونه مال اعیوناست نه مال ما. به همین خاطر اون پدر مهربون یه شعری از شاعری گفت که ما اونو روی سر در زدیم تا همیشه آویزه گوش باشه و یادگاری از اون پدر:

چو بلبل دل منه بر شاخ گلزار 

که گریی عاقبت بر خویشتن زار

هر آن قصری که سقفش بر ثریاست

چو نیکو بنگری ویرانه ماست

اما اونی که اینو واسه پدر و مادرش در نظر گرفت و ساخت قابل تقدیره. اما بگم که من فقط طراحی نما و تزیینات داخلی و حیاطش و بر عهده داشتم. 


اول اینو بگم که هرچند این خونه دو اشکوبه اما فقط یه واحده که یه سرایداری داره. یه دونه هم پارکینگ داره. سرایداری شامل یک اتاق با یه آشپزخونه و سرویسه. اما بخش اصلی ساختمون میه پذیرایی و یه اتاق خواب و آشپزخونه و سرویس توی همکف داره و یه پذیرایی و سه اتاق خواب و سرویس دیگه توی طبقه اول داره. برای دسترسی به طبقه اول یه پله گرد در وسط طراحی شده که هنوز کار اجرایی اون که قراره با چوب کار بشه تموم نشده.

اما  براتون از نمای شمالی شروع میکنم. نمای شمالی با مصالح سنگ، آجر و سفال کار شده. در قسمت ورودی و میانه ساختمون سه قوس روی هم اجرا شده که در هکمف به دلیل از قوس دسته سبدی که همون نمونه ای از قوس های بیضی به شمار میره استفاده  کردم.

در طبقه اول که بصورت یه ایوان دراومده از قوس دایره و در ردیف سوم از قوس ترکیبی استفاده کردم تا نمایی زیبا داشته باشه.  

مرحله اجرای قالب قوس اول

استقرار قالب قوس اول در سر در ورودی

اجرای قوس اول با بلوک های سنگی

استقرار و اجرای قوس دوم

قالب قوس تاج ساختمان

استقرار قوس تاج ساختمان

نخستین مرحله از اجرای تاج ساختمان

همونطور که توی تصاویر مشاهده کردید قوس ها با سنگ تراورتن اجرا شدن و بدنه بنا با ترکیب سنگ و آجر نما سازی شده. هدف از انتخاب سنگ این بود که اولاً بن در اقلیمی سرد قرار داره و دوم اینکه خواستیم تا لبه های نما که آسیب پذیرتر هستند با سنگ مقاومت بیشتری داشته باشند.

در بدنه اطراف قوس ها آجر چینی به دو شکل گل انداز و چیدمان آجر لوزی کار شده و اطراف پنجره ها نیز از چیدمان ساده آجری اما با سنگ های بریده شده به ابعاد آجر استفاده کردیم.

اجرای چیدمان های متفاوت در بدنه بنا

در بخش فوقانی نما و به اصطلاح معماری سنتی در رخبام از تزیینات دندانه ای استفاده کردیم. و پس از اجرای تزیینات دندانه ای از آجرهای بریده شده قوس دار بهره بردیم تا کمی در رخبام پیش آمدگی ایجاد کنیم.

اجرای تزیینات دندانه ای در رخبام

اجرای تزیینات با آجرهای قوس دار بر روی تزیینات دندانه ای در رخبام

و این هم اجرای آجرهای قوس دار بر روی قوس ترکیبی از بخش های پیچده کار

با به اتمام رسیدن نمای اصلی نوبت به اجرای حفاظ آجری رسیده بود که می بایست در لبه تراس اجرا می کردیم و به هیچ عنوان قصد نداشتیم از مواد یا مصالح دیگری غیر از آجر استفاده کنیم.

اجرای حفاظ آجری در لبه تراس

 

مرحله اتمام اجرای حفاظ آجری در لبه تراس

 

حالا مونده تزیینات سفالی که قراره در دو بخش سر در ورودی نصب بشه. تزیینات ردیف پایین که همون دو بیت شعری بود که در ابتدا توضیح دادم. اما تزیینات بخش فوقانی بخشی از یکی از مینیاتورهای استاد فرشچیانه که بزودی تصاویر اونها رو هم براتون منتشر میکنم.

درهمین زمان که مشغول اجرای نمای شمالی بودیم از اجرای نمای جنوبی و تزیینات داخلی هم غافل نبوده و همزمان اونها رو هم پیش می بردیم. که میتونید تصاویر اونو در قسمت دوم گزارش ببینید.

[ یکشنبه ٢۱ دی ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ] [ علی اکبر مرادان ]
درباره وبلاگ

سفر یعنی زندگی. سفر نویسی یعنی دادن زندگی به دیگران درود بر روان شاد همه سفرنامه نویسان. به یاد شب های تاریک و بی مهتاب کویر در آن زمان که آلفونس گابریل بر آن قدم می نهاد. می نویسم هر چند با دانشی ناچیز و ادبیاتی نه چندان صحیح. به امید آن روز که تمام نقاط استانم را دیده باشم. چون آرزوی دیدن تمام ایران آرزویی است دست نایافتی. تماس با من: 09122314578 aliakbarmoradan@yahoo.com
موضوعات وب
امکانات وب

تماس با ما