نويسندگان
لینک دوستان
لینک دوستان
{/#*RaYka*#/}

 

در این نوشتار کوتاه می خواهم شما را به تماشای دلفین ها دعوت کنم ! دو دلفینی که سالیان سال در کنار هم چه عاشقانه زندگی می کنند. بله دلفین!! اما دلفین های نمکی. در سفری کوتاه به جنوب سمنان در معدن نمک ملحه دو دلفین در گرمای سوزان کویر گردشگرن را به سوی خود فرا می خوانند. امیدوارم که شما نیز با دیدن این تصاویر به میهمانی آنها بشتابید.

 


معدن نمک ملحه در حدود 48 کیلومتری جنوب شرق سمنان و در مختصات جغرافیایی 52 درجه، 43 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. معدن نمک ملحه یکی از قدیمی ترین و فعال ترین معدادن نمک ایران به شمار می رود. معدن نمک ملحه به صورت گنبد های نمکی دیده می شود و تشکیلات نمک دار آن به دوره الیگوسن نسبت داده می شوند. خلوص ماده معدنی در این معدن 98% و در نوع سنگ ممتاز آن بیش از 99% می باشد.

از همه جذابیت های خاص معدن که بگذریم دو دلفین نمکی در این معدن جلب توجه میکنند که به جذابیت های دیگر این معدن افزوده شده اند. این دو عارضه طبیعی به شکلی در کنار هم قرار دارند که گویی دو دلفین سر آب بیرون آورده و در حال اجرای نمایش می باشند. خوشبختانه مسئولین معدن نیز برای این دلفین ها ارزش قائل شده و آنها را در همان شرایط خود حفظ کرده اند.

برای دیدن این دلفین های نمکی باید از جاده نظامی سمنان حدود 40 کیلومتر طی مسیر کرد و سپس به سمت جنوب حدود 5 کیلومتر ادامه مسیر داد.

[ جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ علی اکبر مرادان ]
درباره وبلاگ

سفر یعنی زندگی. سفر نویسی یعنی دادن زندگی به دیگران درود بر روان شاد همه سفرنامه نویسان. به یاد شب های تاریک و بی مهتاب کویر در آن زمان که آلفونس گابریل بر آن قدم می نهاد. می نویسم هر چند با دانشی ناچیز و ادبیاتی نه چندان صحیح. به امید آن روز که تمام نقاط استانم را دیده باشم. چون آرزوی دیدن تمام ایران آرزویی است دست نایافتی. تماس با من: 09122314578 aliakbarmoradan@yahoo.com
موضوعات وب
امکانات وب

تماس با ما