نويسندگان
لینک دوستان
لینک دوستان
{/#*RaYka*#/}

 در چهارم آذر ماه قرار بود تا برنامه ی پیاده روی در کویر حاج علیقلی دامغان برگزار گردد که به دلیل بارش برف و بسته بودن گردنه آهوان در مسیر سمنان به دامغان برگزار نشد و گزارشی تحت عنوان جمعه ی برفی تقدیم حضور گردید که به اتفاقات آن روز اشاره داشت. روز هفتم بهمن به همراه یکی از دوستان به منظور شناسایی مسیر و وضعیت کویر حاج علیقلی سفری به آنجا داشتیم که در گزارشی تحت عنوان کویر حاج علیقلی  شرح کاملی از مسیر های دسترسی و فواصل آن بیان گردید. در این گزارش شرح سفر دوباه ما به کویر حاج علیقلی به همراه دوستان تقدیم می گردد.

جهت دریافت و یا مشاهده GPS مسیر اینجا کلیک کنید 


چون ویژگیهای منطقه و راه دسترسی و مسافتهای مورد نیاز گردشگران در گزارش قبلی ارائه گردید در این گزارش تنها به بیان مکانیسم تشکیل چند ضلعی ها که جاذبه های اصلی کویر حاج علیقلی می باشند خواهم پرداخت. اما پیش از آن بیان این نکته ضروری است که در این سفر به همراه سیزده نفر از دوستداران طبیعت به منطقه سفر کردیم که تک تک آنان انگیزه گسترش فرهنگ طبیعت گردی و مهمتر از آن فرهنگ حفظ طبیعت را در من بیدار و بیدارتر کرده و بسیار از آنان آموختم.

 مکانیسم تشکیل چند ضلعی ها(پلی گون ها)ی نمکی:

یکی از عناصر ناهمواری متنوعی که بر کویر ها نقش می بندند و بیشترین توجه را به خود جلب می نمایند، پوسته نمکی با اشکال چند وجهی یا پلی گون ها هستند. پیش از بیان نحوه تشکیل چند ضلعی های نمکی نمونه های مختلفی از آن در تصاویر زیر نشان داده شده است.

در بعضی از کویر ها قشر نمک ضخیم که ممکن است ضخامت آن از چند سانتی متر تا چندین ده سانتی متر تغییر کند. گاهی نمکها کاملاً خالص است و در مواردی نیز مقداری سیلت مخلوط با نمک دیده می شود. چندضلعی های نمکی یا پلی گون ها که حاصل فشار حاشیه ای و انبساط و انقباض نمک می باشند در سطح قشر نمکی بوجود می آیند. اشکال چند ضلعی با لبه های برگشته در دشت کویر به کاسه نمک مشهور است. بر حسب جنس خاک و ترکیب کانی شناسی نمک ها، این اشکال به صورت سفید یا تیره رنگ و سیاه دیده می شوند. هنگامی که بر اثر شدت گرما و افزایش حجم گل و لای زیرین، قطعات چند ضلعی ها نوسان پیدا می کنند، کویر ها به صورت زمین های شخم خورده ظاهر می شوند. گاهی به علت تشعشع زیاد، اغلب توده های گل شور زیرین نیز منبسط شده و از طریق شکافهای بین چند ضلعی ها به خارج راه می یابند و برآمدگی های ستونی شکل می سازند. به این تیپ نمکی، نمک سیاه گفته می شود که نمونه آن را می توان در جنوب طاقدیس معلمان در دشت کویر دید.

مطالب فوق برگرفته از کتاب:ژئومورفولوژی ایران نوشته دکتر محمود علایی طالقانی و تصاویر از مدیر وبلاگ می باشند.

[ جمعه ٥ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ] [ علی اکبر مرادان ]
درباره وبلاگ

سفر یعنی زندگی. سفر نویسی یعنی دادن زندگی به دیگران درود بر روان شاد همه سفرنامه نویسان. به یاد شب های تاریک و بی مهتاب کویر در آن زمان که آلفونس گابریل بر آن قدم می نهاد. می نویسم هر چند با دانشی ناچیز و ادبیاتی نه چندان صحیح. به امید آن روز که تمام نقاط استانم را دیده باشم. چون آرزوی دیدن تمام ایران آرزویی است دست نایافتی. تماس با من: 09122314578 aliakbarmoradan@yahoo.com
موضوعات وب
امکانات وب

تماس با ما