نويسندگان
لینک دوستان
لینک دوستان
{/#*RaYka*#/}

 

 تالاب فصلی بند علی خان در جنوب ورامین، شمال دشت مسیله و سواحل دریاچه نمک قم قرار دارد.  تالاب از غرب به دشت سیاه پرده و بلندی های معروف به کوه مره و ازسمت شرق به به رشته  کوههای دوازده امام وصل می شود. این تالاب نام خود را از بند خاکی احداث شده بر روی رودخانه شور توسط فردی به نام علی خان که از متمولین زمان خود بوده در حدود بیش از ١٠٠ سال قبل گرفته است. علی خان به منظور آبیاری زمین های کشاورزی خود در اراضی پایین دست اقدام به احداث آن نمود. امروزه نیز بومیان به کشاورزی در بخشی از منطقه پرداخته و گذران زندگی می نمایند. اما شهرت این تالاب به بند آن نیست بلکه به تالابی است که با شروع بارش های پاییزی در دل کویر بوجود می آید. ما در سفری کوتاه گذری به این تالاب داشتیم که گزارش آن در ادامه پیش روی شماست.


  سفرمان را  در ساعت ۴۵/۵ با دو دستگاه خودرو به سمت تالاب آغاز کردیم. قرار بود تا یکی از دوستان نیز از تهران در نزدیکی تالاب به ما بپیوندد. پس از عبور از گرمسار از مسیر گرمسار ـ قم  به سمت چرمشهر رفتیم.  در این جاده از کنار خط آهن تهران ـ مشهد عبور کرده که معادن نمک زیادی در حاشیه شمالی آن قرار دارد. در امامزاده عبدالله عسگر آباد توقف کوتاهی نمودیم و خاطرات سفر به حاشیه دریاچه نمک در سال ١٣٨٧ را دوباره زنده کردیم. سپس به سمت چرمشهر به را افتادیم و هشتمین نفر از اعضای گروه در چرمشهر به ما پیوست. از سمنان تا چرمشهر حدود ١٩٨ کیلومتر طی مسیر کرده بودیم.

  در فاصله ۴ کیلومتری  چرمشهر در مسیر گرمسار ـ قم به ورودی تالاب بند علیخان که با تابلوی کوچکی مشخص شده رسیدیم. تا اینجا ٢٠٢ کیلومتر از سمنان فاصله داشتم. فاصله این نقطه تا تهران حدود ۶٠ کیلومتر است. در مسیر تالاب و در جاده خاکی و در کیلومتر ١٣ از ابتدای آن به پاسگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده کویر رسیدیم که با استقبال گرم محیط بان مواجه شدیم.  ارائه مجوز ورود به تالاب وارد تالاب شدیم.

تالاب بند علیخان تنها تالاب فصلی در منطقه حفاظت شده کویر است و محل مناسبی برای استراحت پرندگان مهاجر  به شمار می رود.  بررسی های صورت گرفته از این تالاب نشان دهنده تنوع بالای پرندگان در آن است. آنطور که بیان شده است ٩٨ گونه از ٢٨ خانواده پرنده که شامل ٢٠ درصد از گونه های پرندگان شناسایی شده در است در این تالاب دیده شده اند. از گونه های پرندگان این تالاب ۶٧ گونه خشک زی، ١٣ کونه آبزی و ١٨ گونه کنار آبزی هستند. در تالاب بند علی خان حیات پرندگان  خشک زی از تنوع پرندگان آبزی و کنار آبزی بیشتر است؛ چرا که در فصول خشک سال، گونه های غالب پرندگان تالاب مانند عقاب ها، لاشخورها، چکاوک ها، بلبل ها و زنبور خوارها خشک زی هستند. وجود تالاب هایی مانند علی خان باعث می شود تا پرندگان مهاجری که از شمال به جنوب و یا بالعکس مهاجرت می کنند، به علت نداشتن مکان استراحت تلف نشوند؛ زیرا این پرندگان توانایی مهاجرت یکسره و بدون توقف را ندارند. از جمله پرندگان زیبایی که می توان در این تالاب مشاهده کرد شامل؛ اردک،خوتکا، چنگر و درنا است.

با تمام توصیفات زیبایی که از تالاب در مجلات، کتب و وبلاگ ها می توان یافت باید اشاره کنم که شما در اولین توقف خود در تالاب بند علی خان با صحنه ای جز رود شوری مملو از فاضلاب با بوی بد آن روبرو نخواهید شد.

 

 

 

 

متاسفانه فاضلاب ناحیه صنعتی چرمشهر بدون تصفیه مستقیماً وارد تالاب شده و در همان توقف اول تمام انرژی گردشگران را خواهد گرفت. این اتفاقی بود که در این سفر برای ما افتاد. با این وجود من و تعدادی از همراهان خود را برای تماشای دیدنی های آن آماده می کردیم و سعی داشتیم تا بو و رنگ بد آب را فراموش کنیم. تلاش اولیه ما برای دیدن پرندگان بی نتیجه ماند و تنها توانستیم به تماشای دو پرنده شکاری بنشینیم.

به مسیر خود برای دیدن پرندگان آبزی ادامه دادیم که ناگهان شش اردک با فاصله بسیار زیادی از ما به پرواز در آمدند.  مسیر خود به سمت شمال و در حاشیه رود شور ادامه دادیم و دسته دومی از پرندگان آبزی را که بسیاز زودتر از حد انتظار به پرواز در آمدند را نظاره گر شدیم. به نظر من پرواز زود هنگام پرندگان به دلیل تیر اندازی شکارچیان در منطقه می باشد. وقت شما در تالاب در حال گردش باشید به راحتی می توانید تعداد زیادی پوکه فشنگ را در اطراف خود ببینید.  

همه تلاش دیگر ما برای دید پرندگان بی نتیجه ماند و تنها به گردشی کوتاه در تالاب و گپ و گفتی کوتاه با افراد محلی بسنده کردیم. لازم به یا آوری است که پرنده نگری خود یکی از رشته های تخصصی در حوزه گردشگری است و شاید نبود فردی متخصص در این حوزه به همراه گروه و عدم بیان اطلاعاتی دقیق از سوی محیط بان موجب شد تا ما نتوانیم آنطور که می بایست از این سفر بهره کافی را ببریم.

در مسیر برگشت تصمیم گرفتیم تا بعد از صرف ناهار در امامزاده عبدالله عسگر آباد از برخان های اطراف گرمسار دیدن کنیم. یکی از جذابیت های اطراف گرمسار وجود برخان ها یا همان تپه های ماسه ای است.

مزیت این برخان ها دسترسی سریع و آسان به آنها برای هر علاقمند به کویر می باشد. فاصله برخان ها تا جاده آسفالت تنها حدود ۵٠٠ متر است. از دیگر مزیت های این جاذبه گردشگری فاصله بسیار نزدیک آن به کوه های چین خورده و معادن نمک است که میان آنها با خط آن و جاده گرمسار به قم جدایی انداخته است. 

 

 

 

 

 

برخانها، معادن نمک و کوههای چین خورده از جذابیت های گردشگری اطراف گرمسار به شمار می روند که می توان یک روز را برای تماشای آن اختصاص داد.

[ شنبه ٢۳ بهمن ۱۳۸٩ ] [ ٩:۳۱ ‎ق.ظ ] [ علی اکبر مرادان ]
درباره وبلاگ

سفر یعنی زندگی. سفر نویسی یعنی دادن زندگی به دیگران درود بر روان شاد همه سفرنامه نویسان. به یاد شب های تاریک و بی مهتاب کویر در آن زمان که آلفونس گابریل بر آن قدم می نهاد. می نویسم هر چند با دانشی ناچیز و ادبیاتی نه چندان صحیح. به امید آن روز که تمام نقاط استانم را دیده باشم. چون آرزوی دیدن تمام ایران آرزویی است دست نایافتی. تماس با من: 09122314578 aliakbarmoradan@yahoo.com
موضوعات وب
امکانات وب

تماس با ما